Kraftigt ombygget og tunet Colt Government serie 70 pistol.
Slæden er modificeret med White ramp korn, justerbar bagsigte fra Smith & Wesson bagsigte og forstærkning i udkasterporten for mere præcis låsning af piben.
Rammen har lige aftrækker bøjle med netskæring, netskæring foran på grebsrammen Forlænget og bredere sikring der er let at bruge, med samtidigt går effektivt i indhak. Bredere slædelås og triggersko på aftrækkeren.
Piben har præcisions bøsning fra Colt Gold Cup der eliminerer alt slør i piben.
Magasin med forlænget bund i horn?
Alt er meget professionelt og flot udført udført, der er virkeligt tale om en speciel pistol, der er særdeles egnet til præcisions skydning. Standen er fin, brugt med få brugsspor, men ingen skrammer.
Aftrækket er lidt hårdt, men går helt rent. Der er ingen spor på siden af ramme fra slædelåsen og kun små streger foran på slæden fra rammen. Originalt glat valnød greb med Colt "sølv" emblem.
Leveres med et magasin og uden tilbehør.
Colt Government National Match .9x19 Pris 11.980,-
Pibelængde 12,7 cm.Totallængde 21,6 cm.Vægt 1.129 gram.
En klassiker fra Colt. Pistolen var med meget få ændringer tjenestepistol i det amerikanske forsvar fra 1911 til 1990. Ingen anden pistol kommer tæt på at være i uafbrudt tjeneste i 90 år. Årsagen er at pistolen simpelthen er bygget så robust og i et så simpelt, men gennemtænkt design (Browning 1905), at det stadig ikke er lykkedes at forbedre det væsentligt.
Den dag i dag er det den mest kopierede/konstruerede model. Den danner grundlag for custom modeller til alle de former for sportsskydning der findes. Denne pistol kan simpelthen ombygges/udbygges til alt hvad en skytte kan forestille sig.
Alle tilbehørs fabrikanter i U.S.A. med respekt for sig selv, fremstiller titanium slagstifter, matchpiber, skæfteskruer med torxkærv osv. osv.
Vi lagerfører de mest efterspurgte tuningsdele, og er gerne med på råd ved specielle-ønsker !
Kort sagt kan skytten med denne model konstruere en pistol, der er helt unik og passer helt til ens eget behov.
Pris:
11.980,-
Tilføj til indkøbsliste
mail@huntershouse.dk