Steyr ATC ROCK 5″ bygget i fuldt stål i både slæde og ramme.
Piben låser som en traditionel “browning style tilting barrel” og er styret af en seperat blok der kan skiftes hvis den bliver slidt.
Rekylfjederen er 2-delt så man får en kombination af rekylfjeder/buffer i en og samme enhed. Hvilket, sammen med den øgede vægt i rammen, giver et utrolig lækkert rekyloptag. Man har slet ikke følelsen af at slæden går i bund i rammen, hvilket er utrolig behageligt hvis man skyder mange skud eller bruger hårde ladninger.
Slæden er lettet med strategisk placerede udfræsninger ved piben for øget køling og dybe agressive serations, der vidner om at pistolen er udviklet med henblik på de dynamiske discipliner.
Som de fleste andre moderne pistoler er slæden selvfølgelig også forberedt til rødpunkt sigte. På rammen er der picatiny skinne på dustcoveret til lygte/vægt/thombrest.
Fronten af grebet er kraftigt tekstureret og der er bagenden ergonomisk udformet så man får et solidt, højt og behageligt greb om pistolen.
Selve grebet er 3-D printet og på Steyrs hjemmeside kan man finde filerne til andre greb størrelser og selv printe i det materiale og farve man ønsker.
Betjeningerne er alle intuitivt placerede med tydelig distinkte klik i yderpositionerne.
Den dobbelt siddet sikring vinkler f.eks med ca. 30 grader og er bred nok til at man kan hvile sin tommelfinger og få det perfekte høje greb på pistolen.
Magasin udløseren kan betjenes fra begge sider.
Pistolen kommer med magasinbrønd.
Leveres med 2 “flatface” aftrækkere, så man kan vælge forskellige længder på sit aftræk. Selve aftrækket går fantastisk og kan bedst sammenlignes med Match pistolerne, skal prøves.
Justerbart trigger stop. Magasinkapacitet 20 patroner
Steyr ATC ROCK 5″ 9x19 Pris 19.999,- På lager.
Pibelængde 12,7 cm. Totallængde 22,1 cm. Vægt 1.238 gram.
Pris:
19.999,-
Tilføj til indkøbsliste
mail@huntershouse.dk